Buchanan Field Hangar Waiting List & Application

Buchanan Field currently has a waiting list for large hangars, t-hangars and shade hangars. Tie-down spaces are available with no waiting list. If you would like to add your name to one of the hangar waiting lists below, please fill out the Hangar Waiting List Application (PDF) and submit it to the administrative office at 550 Sally Ride Drive in Concord. You may also scan and email the application to Airports staff

Please visit the Virtual Hangar Tour page to view County-owned hangars online.

Waiting Lists Last Revised: July 6, 2021

 T-Hangar North Facing Waiting List

Last Name First Name Place on List
Kreling (Diamond West, LLC.) Charles        1
Russo  Michael
2
Wells Andrew
3
Jaffe Brian
4
Fuenzalida Roberto
5
Elghawi Andre
6
Epperson Matthew
7
Waller Chris
8
Grech George
9
Hammerquist Blake
10
Yakubek Christopher
11
Natale Mike
12
Kendall Robert
13
Bloxham Thomas/Diana
14
Davison Mark
15
Hogenson (One Niner Right) Andrew
16
O'Neill Fionn
17
Murray Verne
18
Atkinson Russell
19
Hrabetin Jim
20
Ginsberg Benjamin
21
Zabetian (Eight One Whiskey) Mahboud
22
Storch Maurice
23
Higgins James Robert
24
Lloyd Timothy
25
Anderson Kevin
26
Bettencourt Joao
27
Woll John
28
Olson Kevin
29
Parker/Bauer Robert/Bruce
30
McGregor (Bright Apps) Greg
31
Bajaj Vikram
32
Doyle Aaron
33
Louie (Silverbird, LLC) Garrick
34
Beuselinek Michael
35
Ajdari (Golden Compass) Shahrokh
36
Salimi (Salimi Mgmt) Vincent
37
Donthineni Rakesh
38
Meinbress Eric/Robert
39
Birkenseer James J.
40
Sabillon Luis
41
Mather Christopher
42
Flanagan Brian
43
Krassovsky Viatcheslav       44
Ames David/Erica       45
McCann Nick       46
Tyukin/Awwad Mikhail & Mamdouh        47
Vlahakis Gregory         48
Macdonald David         49
Hafez Adam         50
Elston Josh         51
Moody Peter        52
Horneman Auric         53
Moorad Bruce         54
Christensen Allen         55
Reiland Hal         56
Burton Rick         57
Mart Brandon         58
Jamison Connor         59
Fassett Robert         60
Quatacker Dane         61
Engle Donald         62
Fulginiti (Rushmore Aviation) James Vincent         63
Cooper Kyle         64
Chavez/Chavez Frederick/Bradley         65
Meade/Meade (Noble Aviation) Jonathan/Robert         66
Hanks Cathy         67
Baker Peter         68
Stead Michael        69
Mendoza William        70
Neffinger Edward        71
Yamabayashi Eric        72
Olson (Exp. Flight test solutions) Ryan        73
Harrison Kent         74
Ma Charlie         75
Siegfried Todd         76
Holmes Rob & Priyanka         77
Segal Briar          78
Burbridge Ben          79
Bailey- JBA, LLC Jonathan          80

 T-Hangar South Facing Waiting List

Last Name First Name Place on List
Anderson Kevin 1
Bettencourt Joao 2
Olson Kevin 3
Parker/Bauer Robert/Bruce 4
McGregor (Bright Apps) Greg 5
Bajaj Vikram 6
Schooley Brett 7
Doyle Aaron 8
Louie (Silverbird, LLC) Garrick 9
Beuselinck Michael 10
Ajdari (Golden Compass) Shahrokh 11
Salimi (Salimi Mgmt) Vincent 12
Donthineni Rakesh 13
Meinbress Eric/Robert 14
McCarthy Michael 15
Birkenseer James J. 16
Mather Christopher 17
Flanagan Brian 18
Krassovsky Viatcheslav 19
Ames David/Erica 20
Segal Briar 21
McCann Nick 22
Tyukin/Awwad Mikhail/Mamdouh 23
Vlahakis Gregory 24
Elston Josh 25
Moody Peter 26
Burbridge Ben 27
Horneman Auric 28
Moorad Bruce 29
Christensen Allen 30
Reiland Hal 31
Burton Rick 32
Abel Ryan 33
Mart Brandon 34
Natale Mike 35
Jamison Connor 36
Fassett Robert 37
Quatacker Dane 38
Lloyd Peter 39
Fulginiti (Rushmore Aviation) James Vincent 40
Cooper Kyle 41
Chavez/Chavez Frederick/Bradley 42
Meade/Mead (Noble Aviation) Jonathan/Robert 43
Hanks Cathy 44
Baker Peter 45
Stead Michael 46
Mendoza William 47
Neffinger Edward 48
Yamabayashi Eric 49
Olson(Exp. Flight Test Solutions) Ryan 50
Harrison Kent 51
Ma Charlie 52
Siegfried Todd 53
Holmes Rob & Priyanka 54
Woll John 55

Large Hangar North Facing Waiting List

Last Name First Name Place on the List
Maciel Cicero 1
Ritthaler Keith 2
Campbell Gordon 3
Franks Erik 4
Meinbress Eric/Robert 5
Loftin Marc 6
Cassidy Rick 7
Logan Thomas 8
Martz Todd 9
Bailey Jonathan 10
Mahoney/Fernandez David/Oscar 11
Sharpes Brian 12
Kreling (Diamond West) Charles 13
Russo Michael 14
Alkoury Jamil 15
Elghawi (Advance Aero.) Andre 16
Glenn Roger  17
Teicheira/EAA Lee 18
Bloxham Thomas/Diana 19
Fulton John 20
O'Neill Fionn 21
Storch Maurice 22
Crafts/Carter David/Ward 23
Higgins James Robert 24
Bourne Mike 25
Klein (Flow Av) Benjamin 26
Bajaj Vikram 27
Louie (Silverbird) Garrick 28
Ajdari Shahrokh 29
Souang (Sabine Fin) Andre 30
Walker (N619MC) John 31
Salimi (Salimi Mgt) Vincent 32
Elston Josh 33
Horneman Auric 34
Reiland Hal 35
Burton Rick 36
Quatacker Dane 37
Fassett Robert 38
Grimes Mike & Amber 39
Engle Donald 40
Lucia/Anderson Keith/Marc 41
Meade/Meade (Noble Aviation) Jonathan/Robert 42
Stead Michael 43
Yamabayashi Eric 44
Olson(Exp. Flight Test Solutions) Ryan 45
Danto (Premiere Aviation) Peter 46
Potter Randy 47
Ma Charlie 48
Siegfried Todd 49

Exec Hangar North Facing Waiting List

Last Name First Name Place on the List
Maciel Cicero
1
Ritthaler Keith
2
Campbell Gordon
3
Franks Erik
4
Loftin Marc
5
Cassidy Rick
6
Logan Thomas
7
Martz Todd
8
Bailey (JBA) Jonathan
9
Mahoney/Fernandez David/Oscar
10
Sharpes Brian
11
Kreling (Diamond) Charles
12
Russo Michael
13
Alkhoury Jamil
14
Elghawi (Advance) Andre
15
Glenn Roger
16
Teicheira/EAA Lee
17
Bloxham Thomas/Diana
18
Fulton John
19
O'Neill Fionn
20
Storch Maurice
21
Crafts/Carter David/Ward
22
Higgins James
23
Bourne Mike
24
Klein (Flow Av) Benjamin
25
Bajaj Vikram
26
Louie (Silverbird) Garrick
27
Souang (Sabine) Andre
28
Mather Christopher
29
Horneman Auric           30
Burton Rick           31
Quatacker Dane           32
Fassett Robert           33
Grimes Mike & Amber           34
Engel Donald           35
Meade/Meade (Noble Aviation) Jonathan/Robert           36
Stead Michael          37
Yamabayashi Eirc          38
Danto(Premiere Aviation) Peter         39
Ma Charlie         40
Siegfried Todd         41

Shade Hangar North Facing Waiting List

Last Name First Name Place on the List
Ajdari (Golden Co) Shahrokh 1
McCarthy Michael 2
Mahoney David/Christopher 3
Flanagan Brian 4
Kosovsky/Kourjanki Dmitriy/Mikhail 5
Herrenkohl/Burton Robert/Rick 6
Tyukin/Awwad Mikhail/Mamdouh 7
Zabetian Mahboud 8
Vlahakis Gregory 9
Elston Josh 10
Moody Peter 11
Horneman Auric 12
Moorad Bruce 13
Burton Rick 14
Jamison Connor 15
Olson Kevin 16
Doyle Aaron 17
Quatacker Dane 18
Fassett Robert 19
Fulginiti (Rushmore Aviation) James Vincent 20
Chavez/Chavez Frederick/Bradley 21
Hanks Cathy 22
Neffinger Edward 23
Yamabayashi Eric 24
Olson(Exp. Flight Test Solutions) Ryan 25
Lem Ron 26
Harrison Kent 27
Custodio David 28
Ma Charlie 29
Henderson Alex 30
Siegfried Todd 31

Large Hangar South Facing Waiting List

Last Name First Name Place on  List
Kreling (Diamond) Charles 1
Alkhoury Jamil 2
Elghawi (Advance A) Andre 3
Glenn Roger 4
Teicheira/EAA Lee 5
Bloxham Thomas/Diana 6
Franks Erik 7
Campbell Gordon 8
Fulton John 9
O'Neil Fionn 10
Storch Maurice 11
Crafts/Carter David/Ward 12
Higgins James Robert 13
Bourne Mike 14
Klein (Flow Av) Benjamin 15
Bajaj Vikram 16
Louie (Silverbird) Garrick 17
Ajdari Shahrokh 18
Souang (Sabine Fin) Andre 19
Walker (N619MC) John 20
Salimi (Salimi Mgt) Vincent 21
Elston Josh 22
Horneman Auric 23
Reiland Hal 24
Burton Rick 25
Quatacker Dane 26
Fassett Robert 27
Grimes Mike & Amber 28
Lucia/Anderson Keith/Marc 29
Meade/Meade (Noble Aviation) Jonathan/Robert 30
Stead Michael 31
Yamabayashi Eric 32
Olson (Exp. Flight Test Solutions) Ryan 33
Danto(Premiere Aviation) Peter 34
Potter Randy 35
Ma Charlie 36
Siegfried Todd 37

Exec Hangar South Facing Waiting List

Last Name First Name Place on the List
Cassidy Rick 1
Logan Thomas 2
Martz Todd 3
Bailey (JBA) Jonathan 4
Mahoney & Fernandez David & Oscar 5
Sharpes Brian 6
Kreling (Diamond) Charles 7
Russo Michael 8
Alkhoury Jamil 9
Elghawi (Advance) Andre 10
Glenn Roger 11
Teicheira/EAA Lee 12
Bloxham Thomas/Diana 13
Franks Erik 14
Campbell Gordon 15
Fulton John 16
O'Neill Fionn 17
Storch Maurice 18
Crafts/Carter David/Ward 19
Higgins James 20
Bourne Mik 21
Klein (Flow Av) Benjamin 22
Bajaj Vikram 23
Louie (Silverbird) Garrick 24
Souang (Sabine) Andre 25
Mather Christopher 26
Horneman Auric 27
Burton Rick 28
Quatacker Dane 29
Fassett Robert 30
Grimes Mike & Amber 31
Meade/Meade (Noble Aviation) Jonathan/Robert 32
Stead Michael 33
Yamabayashi Eric 34
Danto(Premiere Aviation) Peter 35
Ma Charlie 36
Siegfried Todd 37

Shade Hangar South Facing Waiting List

Last Name First Name Place on list
McCarthy Michael 1
Mahoney David/Christopher 2
Kosovsky/Kourjanki Dmitriy/Mihhail 3
Tyukin/Awwad Mikhail/Mamdouh 4
Elston Josh 5
Moody Peter 6
Moorad Bruce 7
Burton Rick 8
Jamison Connor 9
Quatacker Dane 10
Fassett Robert 11
Fulginiti (Rushmore Aviation) James Vincent 12
Chavez/Chavez Frederick/Bradley 13
Hanks Cathy 14
Neffinger Edward 15
Yamabayashi Eric 16
Olson(Exp. Flight Test Solutions) Ryan 17
Lem Ron 18
Harrison Kent 19
Custodio David 20
Ma Charlie 21
Henderson Alex 22
Siegfried Todd 23